Dezynfekcja wody za pomocą lampy UV, jeśli stosowana bez połączenia z mikrofiltracją wody, nie może być traktowana jako rozwiązanie gwarantujące otrzymanie wody wolnej od mikroorganizmów. W procesie uzdatniania mikrobiologicznego wody, naświetlenie wody lampą UV powinno być zawsze poprzedzone skutecznym usunięciem z wody cząstek większych od 2 µm. Dlaczego zanieczyszczenia zawieszone w wodzie utrudniają dezynfekcję za pomocą uv? Dzieje się tak ponieważ cząstki (zwłaszcza o rozmiarze kilku mikrometrów) tworzą za cząstką „strefę cienia”, do której słabiej dociera światło UV z lamy i w której mikroorganizmy są gorzej niszczone. Przy naświetlaniu światłem UV-C przezroczystej wody, możemy otrzymać skuteczną redukcję liczby drobnoustrojów, i co istotne, bez dodawania do wody jakichkolwiek preparatów chemicznych. Dezynfekcja uv nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Najważniejszą wadą jest brak zabezpieczenia mikrobiologicznego wody bezpośrednio za lampą UV – można powiedzieć, że instalacja wody wykorzystująca dezynfekcję lampą UV będzie bardziej narażona na wtórne skażenie mikrobiologiczne oraz tworzenie biofilmu bakteryjnego.

 

Dezynfekcja wody uv | uv-c | lampa uv do wody

 

Światło UV-C

Promieniowanie UV-C jest promieniowaniem o długości fali w zakresie 200-280 nm. Światło UV o tej długości fali przenika do jądra komórkowego i skutecznie niszczy DNA i RNA drobnoustrojów. Większość bakterii patogennych (m.in. E. coli) jest najbardziej wrażliwych na światło UV w zakresie 260-265 nm, przy czym maksymalna wrażliwość mikroorganizmów na UV będzie specyficzna dla konkretnego rodzaju drobnoustroju. Lampy UV do wody emitują światło o długości fali 253.7 nm, co jest długością bardzo zbliżoną do optimum niszczącego większość bakterii typowych dla wody. Światło UV-C stanowi tylko część widma światła ultrafioletowego. Światło UV-A o długości fali 315-400nm będzie odpowiedzialne m.in za proces opalania skóry, ale nie ma ono wpływu na poziom redukcji drobnoustrojów. Podobnie jest ze światłem UV-B (280-315nm) odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne i istotny czynnik wywołujący nowotwory skóry.

 

Dezynfekcja wody UV

Aby światło uv-c skutecznie docierało do drobnoustrojów obecnych w wodzie, woda musi być przezroczysta – pozbawiona kilkumikrometrowych cząstek, koloidów. Dezynfekowanie mętnej wody zawsze będzie ryzykowne z punktu widzenia higieny procesu produkcji. Dlaczego kluczowe jest usuwanie cząstek powyżej 2 µm? Odpowiedź leży w rozmiarze komórki bakteryjnej – typowo bakterie mają wielkość od jednego do kilku mikrometrów. Ponieważ dezynfekcja wody za pomocą UV działa tylko w miejscu działania UV i dalsza część instalacji nie jest w żaden sposób zabezpieczana, naświetlenie wody UV stosuje się zazwyczaj dla prostszych układów, krótszych linii produkcyjnych, krótszych instalacji dystrybucji wody. Dezynfekcja UV jest mało popularna na dużą skalę, ze względu na jej ograniczoną skuteczność. Lampa UV nie wyprodukuje sterylnej wody, ale wodę o dobrej jakości mikrobiologicznej.

Ponieważ lampa UV nie zapewnia ochrony wody za punktem dezynfekcyjnym, lampa powinna być instalowana jak najbliżej punktu użytkowania wody w procesie. Woda po procesie dezynfekcji UV powinna być używana od razu (bez przechowywania).

W wielu przypadkach układy dezynfekcji wody UV projektuje się w celu zapewnienia dawki na poziomie około 40 mWs/cm2. Mikrokoki, glony i pleśnie mają zmienną oporność, dlatego wymagana dawka UV w niektórych przypadkach powinna być obliczana indywidualnie. Ogólny wzór na wymaganą dawkę UV dla dezynfekcji wody przedstawia się następująco:

Dawka ( D )  =  Intensywność UV (mW/cm2)  x czas ekspozycji wody na UV (sekundy)

 

Decydując się dezynfekcję wody za pomocą lampy UV należy pamiętać, aby plan utrzymania ruchu obejmował okresową wymianę świetlówek UV, wymianę filtrów. Dobrze jeśli układ jest testowany pod katem działa alarmów (zbyt szybki przepływ wody, spadek intensywności promieniowania UV) oraz monitorowany mikrobiologicznie przez cykliczny pobór próbek wody z instalacji.

 

 

NASZE USŁUGI


AUDIT HIGIENICZNY INSTALACJI PRODUKCYJNEJ

Zamów wykonanie oceny budowy linii produkcyjnej
w swoim zakładzie, u dostawcy
lub w firmie, w której budujesz instalację



SZKOLENIE HYGIENIC DESIGN

Dowiedz się więcej na temat
zasad projektowania
higienicznych linii produkcyjnych