Urządzenia do mikrofiltracji usuwają cząstki o średnicy od 0,05 mikrona do 2 mikronów. Mikofiltrowanie wody pozwoli na usunięcie z niej bardzo małych zawieszonych cząstek, większej części bakterii. Mikrofiltracja wody powinna poprzedzać etap dezynfekcji wody za pomocą lampy UV, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest wyeliminowanie tworzenia się „stref cienia” za cząstkami zanieczyszczeń zawieszonymi w wodzie.
Mikrofiltracja wody | Mikrofiltrowanie wody
Mikrofiltracja wody
Mikrofiltracja jest procesem membranowym prowadzonym w zakresie ciśnień od mniej więcej 5 do 170 kPa. Specyfikowana wielkość porów membran (filtrów) mikrofiltracyjnych zaczyna się typowo od 0.2 mikrona. Warto pamiętać, że koloidy i zawieszone w wodzie cząstki mają rozmiary od 0,05 to 10 mikrometrów. Dobierając membrany do procesu, który ma poprzedzać dezynfekcję za pomocą lampy UV, powinniśmy przede wszystkim tak dobierać wielkość porów membrany, aby maksymalna skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń przypadała na około 1 – 2 mikrometry.
Przy poprawnie zbudowanym systemie do mikrofiltracji wody usuniemy koloidy i cząstki zawieszone tworzące „strefy cienia” dla bakterii o rozmiarach około 1 mikormetra – pozwoli to na skuteczną dezynfekcję wody promieniami UV.
Niektóre filtry posiadają możliwość płukania wstecznego powietrzem lub wodą (backwash). Niektóre umożliwiają wykonanie backwash’u za pomocą podchlorynu. Zaawansowane funkcjonalności backwash’u czasami są jednak drogie i może okazać się, że tańsza i bardziej racjonalna ekonomicznie będzie po prostu wymiana filtra.
NASZE USŁUGI
AUDIT HIGIENICZNY INSTALACJI PRODUKCYJNEJ
Zamów wykonanie oceny budowy linii produkcyjnej
w swoim zakładzie, u dostawcy
lub w firmie, w której budujesz instalację
SZKOLENIE HYGIENIC DESIGN
Dowiedz się więcej na temat
zasad projektowania
higienicznych linii produkcyjnych